Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby był on zbudowany z wysokiej jakości surowców. Główną rolę odgrywają tutaj oczywiście sprężyny, ale należy też bliżej przyjrzeć się również pokrowcom. Warto również dowiedzieć się, czy do klejenia poszczególnych części były zastosowane nietoksyczne substancje. Następnie powinniśmy wziąć pod uwagę naszą wagę. Dla osób cięższych najlepsze są twarde modele, dla osób lżejszych bardziej odpowiednie są miękkie. Odpowiednia twardość sprawi, że materac lepiej dopasuje się do naszego kręgosłupa. Należy też pamiętać o tym, że idealny model powinien być minimum 20 cm dłuższy od jego użytkownika. Bardzo ważna jest też pozycja, w jakiej odpoczywamy – na brzuchu, na wznak, czy na boku.

Wybierając materac, trzeba pomyśleć o tym, że odpoczynek jest ważny i w łóżku spędzamy średnio 8 godzin dziennie. Warto zainwestować w zakup odpowiedniego modelu. Porównując ze sobą materace sprężynowe, zdecydowanie lepiej wypada typ kieszeniowy. Jest on trwalszy i lepszy, szczególnie w przypadku, gdy na jednym łóżku śpią dwie osoby. Jego konstrukcja składająca się z niezależnych od siebie elementów na pewno jest bardziej wytrzymała od modelu bonellowego. Odpowiednie miejsce do spania spowoduje, że będziemy mieć lepsze samopoczucie i mniej problemów z naszym zdrowiem, a w szczególności z kręgosłupem.

Który materac sprężynowy jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego materaca do spania to sprawa bardzo indywidualna. Często rozwiązania dobre dla jednych niekoniecznie dobrze sprawdzają się u innych. Aby mieć pewność czy nasz sen będzie udany, trzeba przyjrzeć się bliżej konstrukcji najczęściej występujących materacy.

Coraz rzadziej można znaleźć modele, w których wykorzystana jest sprężyna bonellowa. Wprawdzie nadal stosowana jest w wersalkach i tapczanach, ale skutecznie wypierana jest przez materac sprężynowy kieszeniowy.

Czy na materacu bonellowym można się dobrze wyspać?

Dużą zaletą starych konstrukcji jest niewątpliwie niska cena. Rozwiązanie to jest bardzo odporne na duże obciążenia. Te twarde modele ze sprężynami w kształcie klepsydry niestety są bardzo głośne w użyciu. Każda zmiana pozycji leżenia powoduje odgłosy, które nie ułatwiają harmonijnego snu. Jeżeli dwoje ludzi wypoczywa na jednym materacu, przespanie całej nocy staje się bardzo trudne. Powodem, dla którego są coraz mniej wykorzystywane, jest ich skłonność do odkształceń. Jeżeli materac jest używany przez długie lata, często sprężyny wychodzą na wierzch konstrukcji.

Jak jest zbudowany materac sprężynowy kieszeniowy?

Tak wiele niedogodności sprawiło, że na rynku musiała pojawić się nowa konstrukcja. Materac sprężynowy kieszeniowy jest zbudowany na innej zasadzie niż jego poprzednik. Wcześniej sprężyny były połączone sztywnym drutem. Kolejnym krokiem było utworzenie niezależnych od siebie elementów umieszczonych w kieszeniach, co sprawiło, że materac pracuje bardzo cicho. Sprężyny połączone są ze sobą jedynie poprzez cienką warstwę materiału. To bardzo wygodne rozwiązanie. Materac reaguje punktowo i dopasowuje się do ciężaru ciała. Nowe modele mogą mieć aż do siedmiu stref twardości. Poszczególne obszary dostosowują się do części ciała. Przy wyborze tego rozwiązania, należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej twardości materaca, który jest określany symbolem H. W zależności od naszej wagi powinniśmy wybrać inny typ. Dla dzieci najlepszy będzie model oznaczony jako H1. Jest to materac przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg. Najlepszy dla kobiet będzie materac oznaczony jako H2. Jest on idealny dla ludzi o wadze od 50 do 80 kg. Mężczyźni powinni zainteresować się model z oznaczeniem H3, ponieważ jest on polecany użytkowników o wadze od 80 do 100 kg. Dla ludzi o wadze powyżej 100 kg najlepszy jest materac najbardziej twardy, oznaczony jako H4. Dla par najlepsze rozwiązanie to zakup dwóch materacy o różnym stopniu twardości.

Inne materace dostępne na rynku

Przy wyborze materaca nie jesteśmy skazani na konstrukcję sprężynową. Modele piankowe to idealne rozwiązanie dla osób z płytkim snem. Dobrze amortyzują ruch i śpiąca obok osoba tak łatwo nas nie wybudzi. Modele piankowe są świetne dla dzieci. Warto je też wykorzystać, jeżeli konstrukcja naszego łóżka składa się z ruchomych stelaży. Nie są niestety tak trwałe, jak ich sprężynowe odpowiedniki.

Materace można również modyfikować poprzez dodatkowe elementy. Dodanie maty kokosowej poprawia higienę naszego spania, ponieważ zmniejszy możliwość rozwoju pleśni i roztoczy. Dodatkowo sprawi, że miejsce gdzie śpimy będzie bardziej twarde i dłużej nam posłuży. Dzięki świetnej wentylacji zmniejszy się nasza potliwość podczas snu. Mata kokosowa to świetny dodatek dla alergików i osób dbających o wysoką higienę wypoczynku.

Dodatkowa pianka lateksowa zapobiega osadzaniu kurzu i sprawia, że materac jest łatwy do utrzymania w czystości. Zwiększa ona również elastyczność i właściwości antybakteryjne naszego miejsca do spania. Dzięki systemowi otworów w piance lateksowej powietrze swobodnie przepływa przez materiał, co zapobiega rozmnażaniu bakterii i pleśni.

Materac warto też wybrać w odniesieniu do pozycji, w której śpimy. Najbardziej popularna to ta na boku z nogami podciągniętymi do klatki piersiowej. W tej pozycji najlepiej sprawdzi się materac piankowy, ponieważ biodra i ramiona będą miały solidne punkty podparcia. Z kolei dla lubiących spać na brzuchu ten typ materaca nie sprawdzi się, ponieważ ciało zapadnie się i kręgosłup będzie nienaturalnie wygięty. Najlepiej mają preferujący spanie na plecach, bo dla nich jest dobry każdy rodzaj materaca.

Przy wyborze nowego materaca sprężynowego na pewno duże znaczenie mają fundusze, którymi dysponujemy. Ważne jest też to czy będzie on użytkowany przez jedną osobę, parę, czy dzieci. Materac możemy również rozbudować o dodatkowe pianki. Zakup nowego modelu to ważna decyzja, ponieważ dużą część życia spędzamy na regeneracji.