Kiedyś nie mieliśmy wyboru i nasze domy ogrzewaliśmy węglem i drewnem. Dzisiaj mamy duży wybór metod ogrzewania, a każda z nich ma swoje wady i zalety, więc zdecydowanie o tym, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia nie jest łatwe.

 

Komin ceramiczny zawsze na czasie

Gdy już dokonamy wyboru kotła, musimy pamiętać, że potrzebuje on do pary odpowiedniego komina, który będzie odprowadzał spaliny. Wybierając komin, należy pod uwagę wziąć wiele czynników – innego wymagają kotły na gaz czy olej, a innego na paliwa stałe. Zanim więc kupimy system kominowy, skonsultujmy się ze specjalistą, aby nie popełnić błędu, który może być dla nas kosztowny. Kominy czasem różnią się między sobą jedynie szczegółami, ale często są to istotne różnice, które decydują o tym, czy komin będzie działał sprawnie we współpracy z naszym kotłem, czy nie. Jeżeli w naszym domu mamy ogrzewanie olejowe lub gazowe, to warto zdecydować się na komin ceramiczny, który jest odporny na działanie wysokiej temperatury, a także jej gwałtowne zmiany. Kominy te także nie ulegają korozji, więc są produktami na wiele lat. Nie zaszkodzi im nawet płonąca sadza, a taki pożar wewnątrz komina zawsze się może przytrafić. 

 

Komin na węgiel też może być nowoczesny 

Tradycyjny komin na węgiel nie spełni swojej funkcji, jeżeli stary węglowy kocioł wymienimy na gazowy czy olej. Wraz z nim musimy przeprowadzić też modernizację komina, a właściwie na nowo go wybudować i wyposażyć w niezbędne elementy. O to, by nasz komin był odporny na korozję szczególnie warto zadbać, gdy mamy kocioł na gaz. Produkowane przez niego spaliny mogą przyczynić się do rdzewienia metalowych elementów, dlatego wszystkie elementy komina powinny być ceramiczne lub ze stali szlachetnej. Gdy zdecydujemy się na komin stalowy, to mamy do wyboru jedno- lub dwuwarstwowy. Wykonuje się je z wysokiej jakości stali, która jest z domieszką niklu, chromu lub tytanu. Taka stal jest nie tylko odporna na wysoką temperaturę i korozję, ale także jest kwasoodporna, dzięki czemu zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne w żaden sposób na nią nie oddziałują.