W czasie upałów, coraz więcej osób docenia, jakim luksusem jest posiadanie klimatyzacji. Przyjemny chłód w domu czy w biurze daje możliwość normalnego funkcjonowania. Jednak bardzo często użytkownicy zapominają, że klimatyzacja, aby mogła dobrze spełniać swoje zadanie, musi być regularnie czyszczona.

Dlaczego serwis klimatyzacji jest tak ważny?

W czasie pracy klimatyzator w obrębie chłodnicy oraz na ociekowej tacy pojawia się wilgoć spowodowana skraplaniem się pary wodnej. Nadmiar wilgoci, która nie jest regularnie usuwana i wysuszana, może prowadzić do rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów, w tym pleśni. Ich namnażanie prowadzi nie tylko do powstawania nieprzyjemnego zapachu, ale jest przede wszystkim szkodliwe dla zdrowia. Zanieczyszczona wentylacja w urządzeniu powoduje także, że spada jego wydajność, zaczyna głośniej pracować i zdecydowanie pobiega więcej energii elektrycznej. Dlatego też, aby klimatyzacja dobrze spełniała swoją funkcję, a korzystanie z niej było bezpieczne i ekonomiczne, należy ją regularnie czyści.

Regularnie czyszczona klimatyzacja to gwarancja skuteczności chłodzenia

Wpisując w wyszukiwarkę hasło serwis klimatyzacji Wrocław, w zdecydowanej większości opinie specjalistów są zgodne – kompleksowy przegląd klimatyzacji przez fachowca powinien mieć miejsce co dwa lata, chyba że wcześniej można zaobserwować symptomy, świadczące o jest nadmiernym zabrudzeniu.

Natomiast we własnym zakresie, bez pomocy specjalisty, można również zatroszczyć się, by urządzenie było w pełni sprawne i bezpieczne dla domowników. W tym celu konieczne jest regularne czyszczenie filtra. Zazwyczaj dostęp do niego jest bardzo prosty, dlatego usuniecie zabrudzeń, nie powinno stanowić większego problemu. Warto jednak poczytać zalecenia producenta w tym zakresie, gdyż niektóre filtry należy od razu po zabrudzeniu wymienić na nowe. Wskazane jest także systematycznie myć panele, które wpuszczają lub wypuszczają powietrze. Zabrudzenia widoczne są gołym okiem, a do ich czyszczenie wystarczy mokra szmatka zanurzona w ciepłej wodzie. Pilnować należy również, aby wentylacja była drożna, gdyż często dostają się do niej różnego rodzaju przedmioty, np. owady, które utrudniają swobodny przepływ powietrza.