Kupując mieszkanie, niewielu z nas zwie, jak urządzić je funkcjonalnie. Na zagracanie go uważamy tylko wtedy, kiedy jego metraż nie należy do największych. Wówczas minimalizujemy meble i potrzebne rzeczy. Ci, którym udało się kupić mieszkanie o większym metrażu często zapominają o tym, że przez złą aranżację mogą je zagracić na tyle, że będzie wydawało się bardzo malutkie.

Kupując mieszkanie, szczególnie w dużym mieście, nie możemy się spodziewać, iż będzie należało do największych. Dlatego sztuką jest urządzić je tak, aby mieć funkcjonalną i nie przytłaczającą nas przestrzeń. Najwięcej błędów aranżacyjnych popełniają osoby, które posiadają duże mieszkania. Żyją bowiem w przekonaniu, że skoro posiadają większy metraż, niż przeciętny Kowalski, to mogą sobie pozwolić na większą swobodę w jego urządzaniu. Takie myślenie jest niestety zgubne. Widać to wchodząc do dużych mieszkań, które samodzielnie urządzali właściciele. Najczęściej panuje tam chaos.

Jakich błędów należy zatem unikać, aby mieszkanie nasze było przyjazne i dobrze urządzone? Nie ma na to jednoznacznej recepty. Należy robić to z głową, unikając często powtarzających się błędów. Niektóre są dla wszystkich oczywiste, inne troszkę mniej. Zanim zaczniemy cokolwiek kupować, należy skupić się i pamiętać o tym, aby:

  • nie stosować zbyt dużych mebli do małych pomieszczeń;
  • w małych pokojach nie stosować ciemnych barw;
  • jeśli mamy małe mieszkanie nie stosować dużej ilości barw i kolorów.

Są to dla każdego dość oczywiste zasady, jednak wielu z nas, pomimo tego, że o nich wie, nie próbuje uniknąć błędów, co w konsekwencji przekłada się na to, że mieszkanie staje się „malutkie”.

Jedną z zasad, o której wiele osób nie wie, a która jest niezwykle istotna jest odpowiedni dobór zasłon. Okazuje się bowiem, że ich długość ma ogromne znaczenie w powiększeniu lub pomniejszeniu mieszkania. Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym, czy chcemy mieć zasłony – dowiedzmy się wcześniej, jakiej długości powinny być. Jeśli nikt nie będzie potrafił podpowiedzieć nam na to pytanie – pomyślmy, czy nie lepiej z nich zrezygnować.