Przeglądając dostępne wymienniki ciepła, z pewnością zauważymy, że instalacje wspomagające tego typu występują na rynku w różnych wersjach. Najpopularniejszym z nich jest przede wszystkim model rurowy, odznaczający się charakterystycznym przepływem powietrza, mającego za zadanie nadać pomieszczeniom odpowiednią temperaturę. Ostatnimi czasy, rosnącym zainteresowaniem ze strony nowych klientów cieszy się jednak nowoczesna alternatywa, czyli gruntowy wymiennik ciepła płytowy. Przeszukując internetowe dyskusje, z pewnością zetkniemy się bowiem z wieloma opiniami, twierdzącymi, że opcja ta jest znacznie wydajniejsza. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czy rzeczywiście tak jest.

 

Poziomy wymiennik ciepła rurowy – charakterystyka

 

Zacznijmy od omówienia zasady działania modelu rurowego. Wymienniki te składają się z układu rur, wykonanych na ogół z trwałego PVC. Z tego też powodu, są one również nazywane wymiennikami przeponowymi. Powietrze przez nie przepływające nie wchodzi bowiem w kontakt z gruntem. W efekcie, proces wymiany ciepła między powietrzem a gruntem ulega znacznemu ograniczeniu, ze względu na obecność ścian rur. Powietrzny wymiennik ciepła rurowy to także utrudnione odprowadzanie wilgoci z powietrza. To z kolei przekłada się nie tylko na gorszą efektywność instalacji, ale też na zwiększone ryzyko rozwoju grzybów wewnątrz przewodów. I chociaż wielu użytkowników radzi tu, aby zabezpieczać wnętrze rur specjalistycznymi powłokami antybakteryjnymi, ich efektywność nie należy jednak do szczególnie wysokich. Konieczność częstego czyszczenia wnętrza rur wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem sprawia bowiem, że nałożone powłoki zostają naruszone, co znacząco pogarsza ich efektywność.

 

Poziomy wymiennik ciepła bezprzeponowy – skuteczna alternatywa

 

Chociaż ogólna efektywność wymiennika rurowego sprawia, że jest to rozwiązanie optymalne, liczne wady, wspomniane wyżej, przyczyniły się do opracowania wariantu o większej wydajności. Gruntowy wymiennik ciepła płytowy, nazywany również bezprzeponowym, uchodzi obecnie za najefektywniejszą alternatywę dla modeli rurowych. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja sprawia, że instalacja gwarantuje powietrzu kontakt z gruntem. W efekcie ciepło oraz chłód, pozyskiwane podczas pracy wymiennika, są znacznie większe, niż w przypadku modeli rurowych. Powietrze, przechodzące przez instalację, odznacza się przy tym dużo lepszą jakością, przekładającą się na lepsze samopoczucie domowników. Zalety możemy tu także zauważyć podczas samego montażu urządzenia – zajmuje ono bowiem znacznie mniej miejsca, niż modele przeponowe.