Wygodny materac to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na nasz sen. O tym, jak bardzo ważny jest to wybór, wiedzą z pewnością osoby, które przespały kilka nocy w nowym miejscu. Zbyt miękki, zbyt twardy, niewygodny, z wystającymi sprężynami… Źle dobrany materac potrafi zepsuć cały urlop! Jeśli zatem planujesz zakup nowego materaca lub wymieniasz łóżko na nowe, wybierz materac idealnie dopasowany do własnych potrzeb.

Dobry materac to przede wszystkim taki, który zapewni Ci wygodę każdej nocy. Bardzo duży wpływ na to, czy będziesz się dobrze wysypiać mają przede wszystkim własne upodobania. Lubisz nieco twardsze materace? Zbyt miękki będzie powodował ból kręgosłupa. Z kolei jeśli cenisz sobie miękkie łóżka, sen na twardym materacu będzie nieomal torturą. Przez dokonaniem zakupu warto zapoznać się zatem z różnymi propozycjami i wybrać spośród niej materac, na którym wyśpisz się bez żadnych problemów.

Materac lateksowy – najnowszy trend

Materace lateksowe to najnowsza propozycja wielu producentów. Nazwa może być nieco myląca, ponieważ materac lateksowy tak naprawdę wykonany jest z soku drzewa kauczukowego, dzięki czemu nie uczula oraz jest odporny na pleśń oraz roztocza. To doskonała propozycja dla wszystkich alergików, u których tradycyjne materace nie zdają egzaminu. Materac lateksowy charakteryzuje się również dobrym podparciem całego ciała; dopasowuje się również do kształtu kręgosłupa. Jeśli cierpisz na ból mięśni lub pleców, inwestycja w lateksowy materac z pewnością podniesie komfort codziennego odpoczynku. Co ciekawe, wiele osób poleca ten rodzaj materaca dla par o różnym wzroście oraz wadze. Ze względu na swoje właściwości idealnie dopasuje się do ich sylwetek, zapewniając wygodę obojgu partnerom.

Do wad takiego rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim cenę, ponieważ dobry materac wykonany z lateksu jest droższy od popularniejszych rozwiązań. To jednak wydatek, który warto ponieść, by zyskać zdrowy i komfortowy sen.

Materac kokosowy – kiedy warto?

Materac kieszeniowy z dodatkową kokosową matą lub połączenie materaca kokosowego z pianką PUR to propozycja przede wszystkim dla osób, które cenią sobie twardsze materace. Jeśli standardowy materac jest dla Ciebie zbyt miękki i nie wysypiasz się na nim dobrze, warto zainwestować w materac kokosowy. Jest nie tylko twardszy, ale również odporniejszy na odkształcenia oraz trwalszy – to propozycja na długie lata. Włókna kokosowe bardzo dobrze pochłaniają oraz oddają wilgoć, więc dzięki ich zastosowaniu unikniesz nadmiernego zawilgocenia materaca. Nie powodują również reakcji uczuleniowych, ponieważ sole mineralne zawarte we włóknach kokosowych zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów.

Czy materac kokosowy to propozycja dla każdego? Niekoniecznie – nie wszyscy lubimy przecież tak twardą powierzchnię materaca. Jednak cięższe osoby, które skarżą się na uczucie zapadania w materac z pewnością docenią komfort przy takim rozwiązaniu. W sprzedaży znajdują się także specjalne dodatkowe maty, które dodadzą twardości Twojemu materacowi, jeśli nie możesz pozwolić sobie na jego wymianę.

Idealny materac – twardy czy miękki?

Tak naprawdę każdy z nas może odpowiedzieć na to pytanie inaczej. Są osoby, które nie wyobrażają sobie spania na miękkich powierzchniach i cenią sobie porządny materac – twardy i podpierający całą sylwetkę. Inni z kolei w takim wypadku nie zmrużyliby oka: idealny materac powinien być dla nich miękki i pozwalać na wygodne ułożenie w każdej pozycji. Wychodząc naprzeciw potrzebom wszystkich klientów producenci proponują zarówno twardsze, jak i bardziej miękkie modele, dlatego każdy może dobrać materac idealnie dopasowany do indywidualnych preferencji. Spanie na twardym materacu przez wiele lat było uważane za rozwiązanie zdrowsze dla kręgosłupa, który zyskiwał wtedy stabilne podparcie. Jest to całkiem rozsądne założenie, jednak nie sprawdzi się za dobrze u osób ze schorzeniami oraz bólami pleców. Warto także zwrócić uwagę na to, że twardość materaca jest odczuciem subiektywnym i może mieć związek chociażby z wagą użytkownika. Miękki materac z elastycznego tworzywa będzie zapewniał więcej punktów podparcia, więc pozwoli na idealne dopasowanie materaca do kształtu ciała. Zbyt miękki jednak może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego uczucia zapadania się w materac, co z kolei przeszkadza w komfortowym śnie. Przed dokonaniem zakupu warto przetestować różne materace i zastanowić się, na jakich parametrach zależy Ci najbardziej. Dzięki temu wybór będzie znacznie ułatwiony.