Mysz to zwierzę, które, zależnie od punktu widzenia, może uchodzić za niezwykle urocze lub absolutnie koszmarne. Wszyscy możemy być tu jednak zgodni co do jednego – ich obecność w naszym domu nie należy do szczególnie fortunnych sytuacji. Te niewielkie gryzonie są bowiem niezwykle sprytne, zaś ich inteligencja i zdolności adaptacyjne czynią z nich prawdziwe utrapienie. Na szczęście, wykrycie ich obecności nie jest trudnym zadaniem. Myszy pozostawiają bowiem po sobie mnóstwo śladów, od odchodów, po obgryzioną żywność. Nocą możemy nawet słyszeć odgłosy ich łapek, biegnących po podłodze. W niniejszym artykule opowiemy, jak zabezpieczyć się przed tymi gryzoniami i jakie łapki na myszy wykorzystywać.

 

Działania prewencyjne

 

Myszy to gryzonie wszędobylskie, pojawiające się zarówno na wsi, jak i w dużych miastach. Z tego też powodu, każdy z nas powinien trzymać się podstawowych reguł, związanych z odpowiednim zabezpieczeniem domu przed tymi stworzeniami. W większości przypadków, myszy wchodzą do domów z nadejściem pierwszych chłodów. Warto jest więc upewnić się, że do wnętrza budynku nie prowadzą żadne otwory. Ponieważ gryzonie te są znakomitymi wspinaczami, nie powinniśmy bagatelizować także i tych miejsc, które znajdują się na wyższych poziomach lub pod dachem. Wykryte szpary należy zablokować gipsem, aby uniemożliwić gryzoniom przegryzienie się. Po łapki na myszy muszą często korzystać osoby, które mają tendencję do pozostawiania żywności na noc poza lodówką. Gryzonie lubią też miejsca brudne, w których znajdą one pełno materiałów na uwicie gniazda. Nie zapominajmy więc o dokładnych porządkach w całym domu.

 

Skuteczne pułapki

 

Jeśli gryzonie znajdą jednak wejście do naszego domu, konieczne będzie wszczęcie natychmiastowych działań. Ponieważ trucie tych zwierząt na własną rękę jest zakazane, musimy sięgnąć po profesjonalne łapki na myszy. Przykładem jest tu chociażby ekologiczna pułapka Myszolep, która wabi do siebie gryzonie za pomocą feromonów, po czym uniemożliwia im ucieczkę dzięki silnemu, niewysychającemu klejowi. Myszy możemy również przepłoszyć, stosując specjalne odstraszacze, emitujące ultradźwięki. Urządzenia te są nieszkodliwe dla ludzi, zaś ich zasięg sprawi, że rozdrażnione gryzonie opuszczą nasz dom w poszukiwaniu innej kryjówki.