Osoba niepełnoprawna, często chce być traktowana normalnie. Szczególnie, jeśli ta niepełnosprawność pojawiła się nagle. Niestety nie zawsze można odbierać je, jako osoby w pełni sprawne, dlatego należy odpowiednio przygotować mieszkanie na ich przybycie. Nie można zapominać o odpowiednich szerokościach przejść, wysokości mebli, czy odpowiednio ułożonych drzwiach. Dodatkowo do takiej osoby trzeba także przygotować odpowiednie oświetlenie pokoi, aby czuła się w nich komfortowo. Jeśli już o oświetleniu mowa, to:

  • wyłączniki światła muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości, maksymalnie 100 cm od podłoża.
  • w mieszkaniu powinny być zamontowane tradycyjne Lampy, U osoby z trudnościami w poruszaniu się nie sprawdzi się absolutnie światło na czujnik ruchu. Oświetlenie takie nie dość, że może się nie załączyć, to będzie się często wyłączało, co spowoduje nie tylko irytację niepełnosprawnego, ale także możliwość obijania się o stojące w pomieszczeniu meble.

Kiedy urządzamy mieszkanie pod osobę niepełnosprawną, najwięcej problemów sprawia zawsze łazienka. Przeważnie są to pomieszczenia malutkie, a osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim niestety potrzebuje przestrzeni. Obrót wózka wokół własne osi to średnica 150 cm. Nie ma zatem mowy o tym, aby w łazience pojawiły się jakiekolwiek szafki. Aby niepełnosprawny czuł się komfortowo, warto wykorzystać w łazience podwieszaną umywalkę wraz z podnoszoną baterią. Absolutnie nie sprawdzą się tutaj odkręcane kurki z wodą. W każdej łazience, również tej dla osoby niepełnosprawnej, musi znaleźć się lustro. Aby można było z niego swobodnie korzystać, powinno być zawieszone nie wyżej niż 1 metr od podłogi. Najpraktyczniejszy w przypadku osób z problemami poruszania się będzie prysznic. Jeśli jednak z różnych względów taka osoba chce mieć w swojej łazience wannę, należy przy niej zamontować specjalne uchwyty wspomagające podnoszenie się. Jeśli zdecydujemy się na prysznic, pamiętajmy, że jego minimalna szerokość powinna wynosić 90 cm. Najlepiej by było, gdyby brodzik był wbudowany w posadzkę. Musimy w nim zamontować maty antypoślizgowe, aby niepełnosprawna osoba czuła się podczas kąpieli bezpiecznie.