Urządzając mieszkanie, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że to nie kolory ścian, czy meble są najważniejsze, a dodatki, jakie do nich dobierzemy. Widać to doskonale w stylu skandynawskim, który na dobre zadomowił się w naszym kraju.

Każdy, kto zdecydował się na urządzenie np. kuchni w tym stylu, zdaje sobie sprawę z tego, że musi mieć jasne meble, ściany oraz podłogę. Powinien sobie także uświadomić, iż Skandynawowie uwielbiają dużą ilość lamp. Nie wynika to z ich pazerności, a z faktu, że na północy nigdy nie było zbyt widno. W związku z tym mieszkańcy muszą doświetlać pomieszczenia sztucznym światłem, a co za tym idzie – potrzebują dużej ilości lamp.

Jeśli zatem chcemy zachować skandynawski styl, musimy pamiętać nie tylko o ilości lamp, ale także o ich wyglądzie. Żeby wszystko miało przysłowiowe ręce i nogi, lampy muszą mieć określony styl – przede wszystkim musza łączyć w sobie nie tylko drewno, ale także metal, filc, beton czy szkło. Oczywistym jest, że powinny być białe. Jeśli jednak nie do końca jesteśmy przekonani do tego koloru, zastanówmy się nad naturalnym drewnem. Owe lampy powinny mieć klosze, które pozwolą równomiernie rozprowadzić światło po pomieszczeniu. Dodatkowo nie może zapomnieć o umieszczeniu dodatkowej lampy nad stołem oraz pod meblami (doskonale tutaj sprawdzi się listwa ledowa).

Skupiając się na dodatkach, pamiętajmy, że każda wykorzystana tkanina powinna być naturalna. Dodatkowo do serwetek czy obrusów, dobierzmy ceramiczne naczynia, misę, w której codziennie będą świeże owoce oraz pojemniki na żywność. Dobór dodatków może być dowolny. Jeśli chcemy ożywić białą skandynawską kuchnię, mogą być one w bardziej wyrazistych kolorach, np. czerwone emaliowane garnki zawieszone nad kuchenką albo niebieski robot kuchenny ustawiony na blacie. Wszystko zależy tak naprawdę od nas. Jedyne, co musimy mieć na uwadze, to fakt, że w skandynawskiej kuchni nawet dodatki muszą być funkcjonalne i naturalne. Jeśli ta zasada będzie spełniona z pewnością urządzicie kuchnię swoich marzeń, która przez lata będzie Wam służyła bez zarzutu.