Miód ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Sięgamy po niego, gdy chcemy osłodzić sobie pieczywo, herbatę, lecz także wzmocnić odporność. Wśród wielu odmian coraz popularniejszy jest miód drahimski. Dlaczego? 

Miód drahimski – kilka słów wstępu 

Miody drahimskie są wytwarzane z nektarów znajdujących się na ekologicznych obszarach Pojezierza Drawskiego. Ściślej mówiąc, geneza miodu drahimskiego jest związana z powiatem drawskim oraz szczecineckim. Co więcej, z uwagi na swoją unikalność, miód ten został wpisany oficjalnie w 2006 roku na polską listę produktów tradycyjnych, co jest największym wyróżnieniem dla produktów posiadających lokalną historię i metody wytwarzania. 

Miód drahimski – odmiany

Miód drahimski jest wytwarzany w 5 odmianach: wielokwiatowy, rzepakowy, gryczany, lipowy oraz wrzosowy. Oczywiście każdy rodzaj ma swoje cechy charakterystyczne. Miód wielokwiatowy wyróżnia się intensywnym zapachem wosku oraz barwą. Barwa z kolei zależy od tego, jaki nektar przeważa w słoiku. Miód rzepakowy posiada kolor lekko słomkowy, natomiast po skrystalizowaniu przyjmuje kolor biały i smakuje łagodnie. Wśród odmian miodów drahimskich najchętniej jest kupowany lipowy. Ma bursztynowy kolor, a jego smak charakteryzuje się lekką goryczką. Mimo wszystko najbardziej intensywną odmianą jest ten gryczany. Cechuje się ciemną barwą i gęstą konsystencją, a zapach jest ostry, lecz nadal słodki. Ostatnią odmianą jest miód drahimski wrzosowy. Tak jak miód z gryki charakteryzuje się ostrym smakiem.