Parapety z jednej strony stanowią ochronę ściany, z drugiej natomiast pełnią funkcję dekoracyjną. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem zwieńczenia okna, by tworzyło spójną całość z resztą wystroju pomieszczenia lub elewacją.

Parapety zewnętrzne

W przypadku parapetów zewnętrznych najpopularniejszym materiałem jest nadal stalowa blacha ocynkowana. Parapety zewnętrzne wykonane z blachy są przede wszystkim trwałe oraz stosunkowo tanie. Ponadto mogą być pomalowane – zarówno w tradycyjne kolory, jak i pokryte lakierem we wzór imitujący słoje drewna. Alternatywą mogą być parapety wykonane z aluminium: najczęściej są one produkowane w kolorze srebrnym, brązowym lub białym. Ich wielką zaletą jest powłoka, która nie odpryskuje oraz nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Interesują Cię mniej tradycyjne parapety? Wrocław i jego mieszkańcy coraz częściej sięgają nie tylko po standardowe parapety; uzupełnieniem elewacji stają się parapety wykonane z cegły lub kamienia. Ceglane parapety pięknie komponują się z naturalnymi materiałami, więc doskonale sprawdzą się jako wykończenie drewnianych lub pokrytych kamieniem domów. Z kolei parapety wykonane z granitu, bazaltu lub piaskowca często stanowią uzupełnienie elewacji domów w stylu rustykalnym, stylizowanych na dworki.

Parapety wewnętrzne

Ważnym elementem wyposażenia wnętrz są także parapety wewnętrzne Wrocław sięga po najnowsze trendy. Podczas dokonywania wyboru kieruj się z jednej strony względami praktycznymi, z drugiej z kolei – estetyką wykończenia wnętrz. W łazience postaw na parapet z materiałów odpornych na wilgoć, w kuchni i pokoju dziecięcym wybierz parapety o dużej wytrzymałości. Drewniane parapety doskonale pasują do wnętrz w stylu skandynawskim; jeśli planujesz drewnianą podłogę, jasne ściany i meble o jasnych odcieniach, parapety wykonane z drewna będą tworzyły spójną całość z wyposażeniem pokoju. Możesz zdecydować się także na parapety wykonane z płyt postformingowych: płyta wiórowa, z której są one wykonane jest oklejona z dwóch stron laminatem. Dzięki temu zyskujesz duży wybór zarówno jednolitych parapetów, jak i rozwiązań z motywem drewna czy kamienia. Tego rodzaju parapety są dobrą propozycją do pokoju dziecięcego, ponieważ są stosunkowo odporne na zniszczenia i zarysowania. Większą trwałość posiadają parapety laminowane wewnętrznie oraz spiekane; są również odporne na wilgoć, więc producenci rekomendują je jako rozwiązania do łazienek. Kamienne parapety są eleganckie i niepowtarzalne: wzornik zawiera jedynie niewielki wycinek naturalnego materiału. Są droższe, ale dodają wnętrzom charakteru.