Mają chronić, dopełniać wyglądu elewacji i stolarki, reprezentować dom. Drzwi wejściowe pełnią szereg ważnych funkcji.

Z czego powinny być wykonane, by służyć przez długie lata? Rynek oferuje nam szeroki wybór materiałów. Można znaleźć drzwi zewnętrzne ze stali, z drewna, PCW lub aluminium. Najpopularniejsze są drzwi zewnętrzne stalowe. Są mocne, trwałe i dość tanie. Mogą być wykończone okleinami drewnopodobnymi lub polakierowane farbami. Z kolei drzwi z PCW mają dobre parametry cieplne i zwykle są niedrogie. Ich plusem jest także to, że łatwo je dopasować do okien, rolet zewnętrznych, bramy garażowej. Drzwi z drewna to produkt stosunkowo drogi. Na powierzchni mogą mieć szlachetny fornir, mają dobre parametry cieplne. Najdroższe będą drzwi wejściowe aluminiowe. Mają ramę i ościeżnicę z profili aluminiowych. Skrzydło pokrywają arkusze z PCW lub włókna szklanego. Drzwi wejściowe z aluminium mogą mieć duże rozmiary. Można je łączyć w zestawy z naświetlami o takiej samej wielkości i tworzyć przeszkloną strefę wejściową.

To warto wiedzieć

Wybierasz drzwi zewnętrzne? Poznań to firma Oknario, gdzie znajdziesz fachowe doradztwo. Co powinieneś wiedzieć? Zestaw drzwiowy składa się ze skrzydła, ościeżnicy, na której się je zawiesza na zawiasach, oraz progu. Skrzydło drzwi może mieć budowę płytową lub płycinową. To pierwsze jest zbudowane z ramy pokrytej płytami. Zwykle są dość grube. Wewnątrz tak powstałego panelu umieszcza się materiał termoizolacyjny. Może być go dużo, więc drzwi będą ciepłe. Wewnątrz skrzydła są wzmocnienia z blachy stalowej lub aluminiowej. Dzięki nim skrzydło jest sztywniejsze, mocniejsze, bardziej odporne na próby włamania i ogień. Czasem drzwi płytowe mają wytłoczenia imitujące płyciny.

Oparcie dla drzwi

Ościeżnica to rama składająca się z dwóch pionowych profili połączonych u góry poziomym. Po jednej stronie są zamocowane zawiasy, na których osadza się skrzydło. Ościeżnica powinna być dostosowana do wagi skrzydła. W ciężkich drzwiach drewnianych lub stalowych może być naprawdę gruba i solidna. Masywna ościeżnica może być wypełniona materiałem termoizolacyjnym. Próg jest zwykle robiony ze stali lub aluminium. Ma kształt profilu wielokomorowego, który można również wypełnić termoizolacją.