Impregnat do betonu architektonicznego – w domu i wokół domu jest coraz więcej powierzchni betonowych, które należy impregnować, aby zachowały ładny wygląd i nie zostały uszkodzone.

Impregnat do betonu architektonicznego, czyli rosnąca popularność materiału!

Beton stał się modny w ostatnich latach, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Do tej pory było to zwykle podłoże pokryte warstwami wykończeniowymi. Obecnie sam jest warstwą wykończeniową. Posiadamy betonowe podłogi, ściany wyłożone architektonicznymi płytami betonowymi, schody betonowe, blaty i parapety. Również w ogrodzie znajdziesz wiele elementów wykonanych z mieszanki betonowej – płytki i kostki na powierzchni lub ścieżkach tarasu, panele ogrodzeniowe, małe konstrukcje architektoniczne, na przykład ławki, grille lub kominki. Warto jest zatem postawić na impregnat do betonu architektonicznego.

Beton jest porowatym i chłonnym materiałem. Absorbuje brud wraz z wilgocią, łatwo plami, w sprzyjających okolicznościach może szybko ulec korozji biologicznej. Impregnacja to sposób, aby elementy betonowe były trwałe i przyjemne. Większość preparatów jest bezbarwna, ale można również znaleźć preparaty do impregnacji betonu w kilku kolorach, np. biały, żółty, zielony, brązowy, czarny. Niektóre preparaty są matowe, znajdziemy również takie, które mogą nadać lekki połysk powierzchniom betonowym, które coraz częściej potrzebują czegoś takiego jak impregnat do betonu architektonicznego. Zawsze należy sprawdzić, czy impregnat betonowy, którego chcemy użyć, jest przeznaczony tylko do wnętrz, czy może być również stosowany na zewnątrz.

Podstawowym zadaniem preparatów jest ochrona betonu przed wnikaniem do jego struktury wodnej. Szczególnie impregnaty zawierające surowy krzemian są przeznaczone do surowego betonu, który to bardzo głęboko wnika w strukturę betonu oraz wypełnia jego pory. Najczęściej stosowane są preparaty zawierające krzemiany sodu lub potasu, a także ich kombinacje, czasem z dodatkiem polimerów. Wielu profesjonalnych wykonawców preferuje jednak preparaty betonowe z krzemianem sodu jako najskuteczniejszym, tworząc duże cząstki ściśle wypełniające pory w reakcji z betonem. Impregnaty betonowe na bazie silikonu dają efekt perlizacji wody.