Osoby niepełnosprawne, szczególnie te jeżdżące na wózkach inwalidzkich wymagają szczególnej opieki. Jeśli zatem posiadamy taką osobę w naszej rodzinie, pamiętajmy, aby odpowiednio przystosować dla niej mieszkanie.

Przeprowadzając remont należy skupić się na tym, aby:

  • każde przejście miało minimum 120 cm szerokości
  • w mieszkaniu zlikwidować wszelkie progi
  • zamontować maty antypoślizgowe w łazience
  • jeśli w domu mają pojawić się dywany, muszą być odpowiednio przytwierdzone do podłoża.

Osoby na wózkach inwalidzkich powinny mieć także zamontowane odpowiednio szeroki drzwi. Minimalna ich szerokości winna wynosić 90 cm, jednak niepełnosprawny będzie czuł się najbardziej komfortowo, jeśli te będą szerokie na 110cm. Doskonałym rozwiązaniem dla jeżdżących na wózku są drzwi rozsuwane. Nie muszą one bowiem męczyć się z otwieraniem, tak jak ma to miejsce przy tradycyjnych drzwiach skrzydłowych. Idealnie nadadzą się tutaj drzwi żaluzjowe, chowane we wnękach, przesuwne. Na pewno z takim wyposażeniem niepełnosprawny będzie lepiej funkcjonował. Jeśli jednak osoba niepełnosprawna upiera się, aby zamontować tradycyjne drzwi skrzydłowe, trzeba pamiętać, że powinny mieć kąt otwierania większy nić 90 stopni. Dodatkowo muszą mieć niżej zamontowane klamki – na wysokości maksymalnie 100 cm od podłogi. Podobną odległość powinny mieć klamki, które montowane są w oknach lub drzwiach balkonowych.

W mieszkaniu osoby niepełnosprawnej powinno być jak najmniej mebli, które utrudniają poruszanie się jej po pomieszczeniach. Meble absolutnie nie mogą mieć ostrych krawędzi, o które niepełnosprawny będzie uderzał się podczas poruszania po mieszkaniu. Zamontowane szafki powinny pootwierać się na szerokość nawet 180 stopni, jednak nie mniejszą niż 110 stopni. Najlepiej oczywiście zastosować w meblach drzwi przesuwne. Pozwolą one bez dyskomfortu korzystać z zamontowanych w mieszkaniu mebli. Aby niepełnosprawny mógł bez problemu podjechać do szafek, ich dolna krawędź powinna być zamontowana na wysokości 40 cm od podłoża. Półki powinny się wysuwać.