Z firanek coraz częściej rezygnujemy na rzecz rolet i innych bardziej nowoczesnych i odpowiadających współczesnym trendom dekoracji okiennych. Zasłony jednak są ponadczasowe, a te wykonane z dobrej jakości materiału mogą być największą ozdobą wnętrza.

Ważne, aby pasowały stylem i kolorystyką do mebli i reszty wystroju pomieszczenia. Wybór zasłon nie jest więc łatwy, dlatego ich zakup trzeba dobrze przemyśleć. To element wyposażenia wnętrz, który pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Jeżeli zależy nam na tym, by przyczyniły się do zaciemnienia wnętrza, to wybierzmy zasłony grube, które nie przepuszczają światła. Ciężkie tkaniny pasują jednak do dużych pomieszczeń – mały pokój mogą przytłoczyć i sprawić, że będzie on wydawał się jeszcze mniejszy niż jest w rzeczywistości. W takich sytuacjach można zastosować lekkie zasłony i rolety okienne.

Pamiętajmy też, by zasłony były spójne stylistycznie z wnętrzem – źle dobrane mogą popsuć cały efekt, choćby wnętrze było najpiękniej urządzone. Pokój urządzony w stonowanych barwach, bez nadmiaru dodatków może mieć w oknach wzorzyste zasłony, które nadadzą wnętrzu charakteru i oryginalności. Długość zasłon też ma wpływ na efekt. Najpopularniejsze są trzy długości. Zasłony do parapetu są bardzo praktyczne – często tę długość spotykamy w kuchni, gdzie dłuższe mogłyby łatwo ulec zabrudzeniu. Druga długość to zasłony sięgające nieco poniżej parapetu, a trzecia to zasłony do samej podłogi – najbardziej eleganckie, idealne do salonu.