Budując dom, chcemy, aby był on nie tylko funkcjonalny, ale również na tyle oryginalny, żeby zazdrościli nam go nasi najbliżsi i znajomi. Dlatego wielu młodych ludzi decyduje się na jedną z nowszych form architektonicznych, mianowicie na przenikanie się salonu i tarasu. Jest to o tyle fajny sposób, że pozwala nam powiększyć salon. Musimy jednak pamiętać o tym, że zarówno salon, jak i taras powinniśmy urządzić w taki sposób, aby zachować iluzję przenikania się. W przeciwnym razie pomysł spali na panewce, a my w swoim domu będziemy mieć dwie odrębne przestrzenie, które nie będą zachwycały nikogo. Jak zatem sprawić, aby salon przenikał do tarasu i odwrotnie?

Zacznijmy od podłogi. Wystarczy, że położymy obie podłogi z takich samych lub bardzo podobnych do siebie materiałów. Wystarczy skupić się na takich podłogach, które można zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeśli chcemy mieć przenikające się przestrzenie, jednak nie jesteśmy przekonani do identycznego urządzania obu, wystarczy, że zastosujemy podobne materiały, które będą tworzyły spójną całość. Będą jedynie podobne, co sprawi, że właściciel będzie miał poczucie, że posiada dwie przestrzenie.
Młodzi ludzie nie lubią mieć przewidywalnych rzeczy, dlatego często stawiają na odważne połączenia. Owszem – jest to sposób na stworzenie wyróżniającego się i efektownego miejsca, jednak muszą pamiętać o tym, że materiały powinny pasować do siebie stylistycznie ( np. beton i drewno), i kolorystycznie (np. jeśli w domu stosujemy drewnianą podłogę, na tarasie zastosujmy drewnopodobne płytki lub ceramikę).

Aby zachować iluzję przenikalności tarasu i salonu, warto zastanowić się nad podobnym wyposażeniem obu tych przestrzeni. Nie muszą być to identyczne meble czy dodatki, jednak powinny być utrzymane w podobnym stylu. Dobrze, jeśli wykonane zostaną z podobnych materiałów, będą miały podobne kolory. Pamiętajmy, że balkon, czy taras, szczególnie w nowych blokach, staje się dla młodych ludzi kolejnym pomieszczeniem. Dlatego też tak pieczołowicie go meblują. Starają się bowiem stworzyć przestrzeń, w której będą odpoczywać, przy jednoczesnym utrzymaniu stylu, jakie panuje w całym mieszkaniu.