Wbrew powszechnie panującej opinii pluskwy nie dotyczą jedynie zaniedbanych posesji, w których rządzi bród i smród. Mogą one przedostać się do mieszkań i domostw ze starymi meblami, przyjść od sąsiadów lub gości,  w których domu był obecny ten problem. Uważać trzeba, kupując bibeloty tapicerowane w sklepach z antykami, komisach meblowych. Co odstrasza pluskwy? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Gdzie lubią przebywać pluskwy domowe?

Pluskwy uwielbiają miejsca trudnodostępne, które są ich miejscem namnażania i jednocześnie kryjówką. Można znaleźć je w materacach, obiciu tapicerowanych mebli, zagłówkach, za ramami obrazów, w meblach. Problem w ich zwalczaniu polega na trybie życia  tych pasożytów. Przez fakt, że żyją gromadami, ciężko jest stwierdzić, że likwidując jedno czy dwa ogniska pluskiew w domu problem można uważać za rozwiązany. Dobrym pomysłem w walce z nimi jest znalezienie potencjalnych miejsc aktywnego ich występowania  i następnie zastosowanie profilaktyki, czyli przeprowadzenia działań prewencyjnych, przez okres kilku tygodni, czyli zgodny z rytmem biologicznym tych żyjątek. Czym dostarczyć pluskwy?

Czego nie lubią i co odstrasza pluskwy?

Domowe sposoby oparte na recepturach stworzonych na bazie produktów naturalnych dostępnych powszechnie w domach, wykazują niewielką skuteczność. Choć mówi się, że dobrym sposobem zwalczającym pluskwy są goździki, niestety jest to mit. Pluskwy to bardzo inteligentne zwierzęta, które podobnie jak karaluchy ewoluowały i stały się odporne na niektóre substancje chemiczne mające je zwalczyć. Źle dobrane preparaty odstraszające pluskwy spowodują tylko, że zwierzęta te przeniosą się w inne miejsce, dając chwilowe wrażenie pozbycia się pluskiew. Sprawdzą się za to odstraszacze ultradźwiękowe renomowanych firm, czy też profesjonalne mieszanki olejków eterycznych oraz częste odkurzanie mieszkania — największym wrogiem pluskwy jest czystość.