Metalowe elementy stosowane w aranżacjach wnętrz nawiązują do stylu industrialnego i coraz częściej zaczynają być wybierane przez Polaków. Goszczące w domach stalowe balustrady i poręcze to jeden z najgorętszych trendów nadchodzącego sezonu. Jednak decydując się na balustrady z metalu należy o nie w odpowiedni sposób zadbać, aby zapewnić im dodatkową trwałość i ochronę przed procesami korozyjnymi.

Stal symbolem nowoczesności

Balustrady z metalu już na stałe znalazły sobie miejsce w aranżacji wnętrz. Konsumenci stosują je ze względu na prostotę oraz funkcjonalność. Niewątpliwą ich zaletą jest wysoka wytrzymałość oraz niewymuszona elegancja. Metalowe wstawki potrafią odmienić klimat w przypadku każdej stylistyki. W odpowiednich proporcjach jest w stanie świetnie kontrastować z betonem, cegłą, a nawet drewnem. Niezwykle dużą popularnością cieszą się, przykładowo drewniane schody i metalowe balustrady. Na pierwszy rzut oka nie pasują do siebie, ale harmonijne zestawienie tych materiałów może wyglądać bardzo ciekawie.

Z pewnością schody wykonane z jasnego drewna bukowego czy też dębowego są w stanie zapewnić przytulność każdemu wnętrzu, ale wraz z metalowymi poręczami nadadzą jeszcze bardziej niepowtarzalnego charakteru. Designerskie zestawienie stali i drewna pasuje najlepiej w przypadku wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym czy loftowym. Ponadto producenci prześcigają się w pomysłach dotyczących stalowych konstrukcji. Balustrady z tego materiału są wycinane laserowo, dzięki czemu powstają niepowtarzalne wzory.

W jaki sposób zadbać o stalowe balustrady?

Przedstawione walory stalowych elementów balustrady bardzo często wystawione są na trudne czynniki atmosferyczne, tj. woda czy promieniowanie UV. Stosowana w tym celu konserwacji farba do metalu musi charakteryzować się podwyższoną odpornością na działanie wilgoci, wysokich temperatur czy też czynników mechanicznych bądź chemicznych. Najnowsze osiągnięcia producentów farb dotyczą stosowania ich bezpośrednio na miejsce powstania rdzy. Ta niepowtarzalna technologia sprawia, że zastosowana specjalna formuła nie wymaga wykonania podkładu gruntującego.

Stworzenie antykorozyjnej powłoki, która odporna jest na rdzę oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne może przywrócić dawny blask danej balustradzie z metalu. Nie trzeba mieć do tego fachu specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Uzyskanie oczekiwanego efektu jest najczęściej uzależnione od gwarancji odpowiednio przygotowanej powierzchni, doboru właściwej farby o pożądanej wysokiej jakości. Chronione w ten sposób balustrady z metalu z pewnością będą służyły swoim właścicielom przez długie lata!

Uwaga na smog!

W ostatnim okresie odnotowano w większości przypadków szkodliwe działania smogu na metalowe balustrady. To zjawisko zanieczyszczeń powietrza w branży budowlanej poza szkodliwym oddziaływaniem na ludzki organizm, również niekorzystnie wpływa na powierzchnie poręczy.

Podczas obróbki stali nierdzewnej nadawana jest struktura pasywna, która zabezpiecza je przed korozją i wykwitami. Problem pojawia się, gdy na powierzchni balustrady osadza się sadza, która wytworzona jest ze spalania śmieci lub paliw niskiego gatunku.