Tanie meble ze sklejki? Niektórzy pewnie od razu się wzdrygną, kojarząc sobie czasy PRL – u. Tymczasem obecnie przeżywają one swój prawdziwy renesans! Oryginalne, wyjątkowe i lekkie pewnie wkraczają nie tylko do ogrodów, czy pokoi dziecięcych, ale także do wytwornych salonów.  Mało tego! Tego typu meble można kupić, ale jeżeli ktoś ma smykałkę jest w stanie wykonać je sam. Tanie meblowanie może więc być inspirujące i piękne!

 

Zalety i wady mebli ze sklejki

 

Tanie meble ze sklejki mogą zachwycać swoim lekkim i stylowym wyglądem oraz niezwykłą trwałością. Te, które zaś wykonamy samodzielnie sprawią nam dodatkowo ogromną satysfakcję, gdyż nikt inny nie będzie miał takich samych. Meble ze sklejki mają zarówno zalety, jak i wady. Do zalet w pierwszej kolejności zaliczamy ich cenę i wagę. Są one znacznie tańsze od drewnianych oraz bardzo lekkie. Trzeba również zwrócić uwagę na ich wytrzymałość – wbrew pozorom dzięki krzyżowej konstrukcji sklejka jest bardzo trwała. No i najważniejsze: meble są ekologiczne, co w dzisiejszych czasach stanowi priorytet. Meble mają jednak także swoje wady. Są mniej stabilne i odporne na wilgoć niż meble drewniane oraz droższe od wykonanych z płyt pilśniowych. 

 

Eleganckie meble ze sklejki do każdego wnętrza

 

Można by się zastanowić w jakich pomieszczeniach sprawdzi się takie tanie meblowanie. Jak się okazuje nie ma tutaj granic, gdyż znajdą swoje zastosowanie w każdym wnętrzu: od ogrodu po salon.

Ogrodowe meble ze sklejki są lekkie i wytrzymałe. Ze względu na charakter materiału należy je wcześniej przygotować, a następnie trzymać w miejscu osłoniętym od deszczu. Tanie meble ze sklejki doskonale sprawdzą się natomiast w pokojach dziecięcych, które ze względu na szybki rozwój naszych pociech z pewnością nie zagoszczą tam zbyt długo. Mają naturalny kolor, są stylowe i bardzo lekkie. Ponadto z tego samego materiału można wykonać także inne elementy pokoju, np. domek dla lalek, samochodzik, zagrodę dla zwierząt i wiele innych. Jest także rozwiązanie salonowe: lakierowane lub surowe stoliki kawowe ze sklejki, szafki i komódki będą prezentowały się elegancko i bardzo naturalnie. W przypadku kuchni należy zachować nieco większą ostrożność ze względu na wilgoć. Sklejka wodoodporna nada się na fronty, jednak blaty lepiej wykonać z materiału w pełni odpornego na wodę. 

 

Jak chronić meble ze sklejki?

 

Tanie meblowanie nie oznacza meblowania „na chwilę”. Meble ze sklejki są bardzo trwałe, solidne i estetyczne. Czyścimy je zwykłą wilgotną szmatką  z odrobiną płynu do naczyń. Co jednak zrobić, gdy meble są stare i zużyte? Nawet takie można odnowić i przywrócić im prawdziwy blask. Nie trzeba do tego sztabu specjalistów. Samodzielna praca sprawi dużo radości i satysfakcji. W przypadku mebli naturalnych wystarczy tylko je przeszlifować żeby pozbyć się zanieczyszczeń i uszkodzeń, a następnie pokryć bezbarwnym lakierem lub olejem do drewna. Można też użyć farby, która nada meblom odpowiednią powierzchnię oraz kolor. Do sklejki nadadzą się farby do drewna: akrylowe, zwykłe, kredowe oraz bejca. Jeżeli natomiast posiadamy meble pokryte laminatem – tak właśnie wyglądała większość mebli z czasów PRL – to również nic straconego. Można je uratować stosując renowacyjną farbę przeznaczoną do mebli w okleinie. Oczyszczone, odnowione i uwspółcześnione meble będą  wyglądały jak nowe.