Zdarzało się, że niektórzy z nas pokusili się o położenie tapety i potem tego żałowali. O ile ściany można malować co jakiś czas bez zbędnego przygotowania, o tyle pozbycie się tapety nie jest już takie proste. Nie oznacza to, że nie można tego wcale zrobić, jednak ta praca jest czasochłonna i męczącą. Nasi dziadkowie usuwali tapety na sucho. Sposób ten był męczący i długotrwały, zaś jego konsekwencje było widać w całym mieszkaniu – ogromna ilość pyłu, który zbierało się przez długi czas. Nasi ojcowie nauczyli się ściągać tapety na mokro. Oznaczało to zmoczenie tapety i ściany i zeskrobywanie położonych płatów wraz z klejem, który często pozostawał na ścianie.

Obecnie można użyć mniej drastycznych sposobów, do których należy popryskanie tapety specjalnym preparatem rozpuszczającym klej. Tapeta bez żadnego problemu odchodzi od ściany.
Preparaty te kupuje się przeważnie jako koncentrat, w związku z czym należy pamiętać, aby je rozcieńczyć wraz z wodą. Sposób przygotowania takiego roztworu zawsze podaje producent na opakowaniu. Aby tapeta szybciej przyjęła roztwór, nacina się ją w kilku miejscach, aby ten mógł przeniknąć w struktury kleju. Sam preparat nanosi się wałkiem lub pędzlem.

Jeśli nie chcecie truć się chemikaliami, możecie samodzielnie przygotować roztwór wody i octu. On również pozwoli rozpuścić klej do tapet, a tym samym zdjąć uciążliwe paski bez żadnego problemu.

Jak zdjąć tak przygotowaną tapetę? Chwytamy za odstający róg i ciągniemy powoli pod odpowiednim kątem. Nie możemy szarpać paska, ponieważ łato jest uszkodzić tynk znajdujący się na ścianie.
Trudniejszą do usunięcia jest tapeta winylowa i szklana. Ta pierwsza posiada niestety powierzchnię wodoodporną. Jednak na nią również znajdziecie sposoby – wystarczy w pierwszej kolejności usunąć wierzchnią, wodoodporną warstwę – można ją po prostu zerwać. Pozostałą część nasączamy (po uprzednim nacięciu jej w wielu miejscach – preparat lepiej wsiąknie) preparatem i usuwamy podobnie, jak zwykłą tapetę. Jeśli wierzchnia warstwa nie chce odejść, można całą tapetę podziurkować i wprowadzić płyn pod jej powierzchnię.