Niepełnosprawność widać w naszym otoczeniu na każdym kroku. Dopóki nas nie dotyczy, staramy się jej nie zauważać. Niestety życie płata różne figle i może się zdarzyć, że niepełnosprawność dotnie także nas. Oczywiście wywróci nasze życie do góry nogami, dlatego lepiej choćby mentalnie przygotować się na taką ewentualność. Poniżej zaprezentujemy, jak przygotować wnętrza dla osoby niepełnosprawnej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że będzie ona funkcjonowała zupełnie inaczej niż zdrowy człowiek, w związku z czym wszystko musi być przystosowane pod nią. Jak zatem przystosować mieszkanie do tego, aby zamieszkała w nim osoba niepełnosprawna? O tym poniżej.

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że osoba niepełnosprawna musi mieć przystosowane wnętrze, aby mogła funkcjonować w nim bez udziału osób trzecich. Nie trzeba się martwić, że całe mieszkanie trzeba będzie przerobić. Owszem, korekty będą potrzebne, jednak z pewnością nie będzie potrzeby wymienienia całego wyposażenia.

Gdy ma zamieszkać z nami osoba, która porusza się na wózku inwalidzkim, musimy pamiętać o dużej przestrzeni. Wózek, na którym obraca się osoba niepełnosprawna ma średnicę 150 cm. Jeśli zatem chcemy, żeby niepełnosprawny czuł się komfortowo, każde przejście musi mieć minimum 120 cm.

Wózek inwalidzki posiada gumowe koła, w związku z czym podłoga, którą posiadamy w pomieszczeniach powinna być antypoślizgowa. Najlepiej, kiedy przy budowie lub remoncie położony zostanie parkiet o wysokim poziomie ścieralności. Wielu niepełnosprawnych chce czuć domowy klimat i prosi o dywany czy chodniki. Owszem, położenie takiego wyposażenia jest możliwe, jednak pamiętajmy, że zarówno dywan, jak i chodnik musza być bardzo mocno przytwierdzone do podłoża oraz mieć włosie nie dłuższe niż 1,5 cm. W mieszkaniu nie powinno być żadnych progów, które utrudniałyby poruszanie się na wózku. Dodatkowo nie układajmy przy drzwiach wycieraczek, zrezygnujmy także z odbojów przy drzwiach. Bardzo ważne za to są maty antypoślizgowe w łazience. Dadzą one bezpieczeństwo nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale także zdrowym domownikom. O wypadek bowiem nie trudno. Wystarczy nieuważnie wyjść spod prysznica na gołą podłogę i upadek gotowy.