Zmieniający się klimat wymusza na nas również zmiany w sposobie ogrzewania domów.

Wszelkie bardziej tradycyjne formy ogrzewania, do których zaliczany jest węgiel, pellet, czy nawet gaz. Obecnie nawet małe gospodarstwa domowe mogą dostać dofinansowanie na zamontowanie instalacji do odnawialnych źródeł energii w tym do fotowoltaiki, czyli do tak zwanych systemów solarnych.

Fotowoltaika – co należy wiedzieć?

Fotowoltaika jest jednym z najbardziej opłacalnych systemów domowych, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Niestety w Polsce nie ma dostatecznej ilości słońca przez cały rok, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, dlatego też trudno byłoby zapewnić dzięki temu ogrzewanie domu. Najlepszą opcją jednak pozostaje ogrzewanie w ten sposób wody. Wiele domów, które mieszkają w dzielnicach oddalonych od centru, bądź po prostu na wsiach, muszą samodzielnie ogrzewać wodę. Jednym z najpopularniejszych sposobów na to jeszcze do niedawna były bojlery gazowe. Są dużo bardziej oszczędne niż elektryczne, jednak są też niebezpieczne. Może ulatniać się z nich gaz albo czad. Dlatego sposobem na pozbycie się tych nie do końca dobrych urządzeń z domu są właśnie instalacje solarne.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych to tak naprawdę nic skomplikowanego. Istnieje wiele wariantów tego rozwiązania. Mogą to być pojedyncze ekrany zamontowane na dachu bądź cały zestaw ekranów ustawionych w sąsiedztwie domu. Powinny być skierowane wprost do słońca, czyli na południe, aby zbierać jak największą ilość promieni słonecznych.

Dlaczego warto?

Niestety projektowanie instalacji fotowoltaicznych jest kosztowne, jednak jest to bardzo dobre inwestycja. Głównie dlatego, że po jej zamontowanie nie generuje absolutnie żadnych kosztów. Energia pobiera przez słońce, jest przekazywane do bojlerów, które nagrzewają wodę. Wszystko odbywa się bez pobierania dodatkowego źródła energii. Bycie ekologicznym nie tylko popłaca finansowo, ale także pomaga w ratowaniu planety przed zwiększającym się poziomem emisji CO2 do środowiska.