Malowanie aluminium jest łatwiejsze niż się wydaje. Wystarczy odpowiednio przygotować powierzchnię do malowania i wybrać metodę. Malowanie proszkowe aluminium jak każda metoda ma sporo zalet. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Jak wygląda malowanie proszkowe aluminium?

Malowanie proszkowe aluminium to nic innego, jak nakładanie farby z pomocą natrysku strumieniowego. Dzięki nakładaniu proszku specjalnym pistoletem można równomiernie nałożyć farbę na powierzchni np. aluminiowego stojaka. 

Utwardzanie się farby proszkowej najczęściej trwa 20 min. Krótki czas schnięcia farby można uznać za jeden z największych atutów tej metody malowania metalowych/aluminiowych powierzchni. Jakie jeszcze zalety ma ta metoda nakładania farby na aluminium?

Wysoka odporność

Aluminium malowane proszkowo jest odporniejsze na odpryski, ponieważ farba jest nałożona równomiernie i dzięki cząsteczkom żywicy w składzie trwalsza. Dodatkowo metale pomalowane w ten sposób są też odporniejsze na działanie substancji chemicznych, np. kwasów.

Idealna gładkość i grubość powłoki

Malowanie proszkowe aluminium powoduje, że powierzchnia pokryta farbą nie ma wybrzuszeń spowodowanych nadmiarem farby. Dodatkowo pozwala bardzo dokładnie pokryć powierzchnię, którą malujemy. Poza tym nie powstają nieestetyczne zacieki i spękania spowodowane wpływem intensywnych promieni słonecznych.

Malując aluminium farbą proszkową sprawiamy, że powłoka w każdym miejscu ma identyczną grubość. To pozwala zapobiec szybkim odpryskom i „dziurom” bez koloru na danym fragmencie powierzchni.

Duża wydajność

Wybierając malowanie proszkowe aluminium zapobiegamy marnowaniu farby. Dzięki precyzyjnemu nakładaniu jej specjalnym pistoletem sprawiamy, że farba nie ścieka z pędzla na ziemię i zostawia plam np. na pozostałych drewnianych elementach konstrukcji. Dodatkowo farba nie zostaje na później, co pozwala zapobiec jej zwietrzeniu i zmarnowaniu resztek zostających w puszce.

Ekologiczność

Farby proszkowe w przeciwieństwie do tradycyjnych nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników i silnie żrących substancji. Dzięki temu podczas malowania do powietrza nie wydzielają się substancje.