Żaluzje okienne zna każdy. Czym jednak są żaluzje fasadowe? To nie tylko wykorzystywany przez architektów element stylistyczny. Żaluzje fasadowe są także bardzo praktyczne. Projektując dom, warto o nich domyśleć.

Najczęściej stosowane są w nowoczesnych budynkach charakteryzujących się dużymi przeszkleniami. Żaluzje fasadowe, niczym makijaż, dodają współczesnym konstrukcjom charakteru. Jak się okazuje wpływają także na koszty utrzymania budynku.

Żaluzje fasadowe XXI wieku

Trudno sobie wyobrazić współczesne budynki bez dużych przeszkleń. Moda XXI wieku stoi niekiedy niestety w opozycji do trendu ekologicznego. Nakazuje on zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Nie chodzi już więc tylko o zmniejszenie wydatków na ogrzewanie zimą. Oszczędności muszą pojawić się także latem, gdy słońce mocno operuje a w budynku pracuje klimatyzacja. Z pewnością jej działanie będzie dużo tańsze i bardziej efektywne, gdy w godzinach największego nasłonecznienia zasłonimy ogromne szklane powierzchnie. Czym? Właśnie żaluzjami fasadowymi. Trudno dziś wręcz sobie wyobrazić budowę wyposażonego w klimatyzację domu bez wykorzystania żaluzji fasadowych. To tak, jakby kupować na zimę energooszczędny piec gazowy, ale nie zainwestować w odpowiednie, szczelne okna.

Skutecznie chronią przed nadmiarem światła słonecznego

Jak więc widać, żaluzje fasadowe nie tylko poprawiają zewnętrzny wygląd budynku, ale także chronią go przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Skuteczność żaluzji fasadowych jest naprawdę imponująca. Możliwość sterowania listwami, z których składają się żaluzje pozwala na odpowiednie dobranie intensywności oświetlenia dziennego.

Żaluzje fasadowe najczęściej spotykane są w dwóch odmianach. Pierwsze z nich o szerokości 80 mm przypominają w przekroju literę „C”. Drugie są natomiast o 10 mm szersze i kojarzą się z literą „Z”. Bez względu, na który model się zdecydujemy możemy być pewnie, że nie będziemy mieć problemu z ich montażem. Konstrukcje są bardzo lekkie i nie wymagają jakiegoś specjalnego przygotowania budynku do ich montażu.

Żaluzje fasadowe kontra złodziej

Oprócz trudnych do przeceniania walorów estetycznych oraz termoizolacyjnych żaluzje pełnią jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. W dużym stopniu utrudniają one pracę włamywaczom. Opuszczone na noc żaluzje fasadowe stanowią bowiem kolejną, ciężką do sforsowania barierę dla włamywacza. Z pewnością decydując się na dokonanie czynu przestępczego wybierze on „łatwiejszy” dom bez żaluzji fasadowych.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup żaluzji fasadowych, warto pomyśleć nad ich kolorem. Tak, aluminiowe listwy można lakierować. Warto skonsultować z architektem naszego domu, w jakiej barwie byłoby naszemu budynkowi najlepiej. Nie bójmy się też jaśniejszych kolorów. Żaluzje są bardzo wytrzymałe i z pewnością nie pojawią się na nich rdzawe zacieki. Co jakiś czas żaluzje fasadowe będzie trzeba z pewnością umyć. Można to jednak łatwo zrobić przy użyciu najprostszej myjki ciśnieniowej. Warto więc bliżej przyjrzeć się ofercie nowoczesnych żaluzji fasadowych.