Począwszy od 2007 roku, od kiedy prąd stał się towarem, zgodnie z prawem odbiorcy detaliczni mogą zmienić jeśli mają takie życzenie dotychczasowego sprzedawcę prądu. Nie jest to czynność, którą da się wykonać z dnia na dzień, ale jak najbardziej jest możliwa. Jak zatem i kiedy warto rozważyć zmianę operatora? Czy tańszy prąd jest możliwy? Czy dostawcę prądu można zmienić?

 

Dostawcy energii elektrycznej w Polsce

Chcąc obniżyć rachunki za energię elektryczną, można przedsięwziąć różne kroki, np.: wymienić żarówki na energooszczędne, zmienić codzienne nawyki, a także znaleźć tańszego sprzedawcę prądu.  Jest to możliwe dzięki obowiązującej w naszym kraju unijnej zasadzie TPA obowiązującej w Polsce od wspomnianego 2007 roku. W Polsce mamy 5 głównych firm energetycznych: dostawców energii elektrycznej, a mianowicie:

  • Grupa Enea — działającej na obszarze północno-zachodniej Polski,
  • Energa — obecnej w centralnej i północnej Polsce,
  • Tauron — dostawcy energii na terenie Polski południowej i południowo-zachodniej,
  • Innogy — obsługującej teren Warszawy i jej okolic,
  • PGE — dostarczającej prąd do Polski centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej.

 

Każdy z wymienionych podmiotów sprzedaje tej samej jakości prąd, choć oferuje go w różnych cenach. Mimo pozornie wyznaczonych obszarów działania każdy obywatel kraju może dowolnie wybrać sprzedawcę, przy czym zawsze będzie korzystać z sieci dystrybutora obsługującego dany region, według wyżej opisanego podziału. Zmiana dostawcy energii nie jest możliwa. Celem maksymalnego uproszczenia procedur „przepisania prądu” na innego dostawcę, wprowadzono specjalne umowy kompleksowe, na których uwzględnieni są sprzedawcy, jak i dystrybutorzy. Gdyby nie one potrzebne byłoby osobne fakturowanie i płacenie dwóch rachunków za energię elektryczną. Chcąc mieć tańszy prąd, można zmienić sprzedawcę, przy czym należy dokładnie przyjrzeć się obecnej i przyszłej ofercie, aby finalnie przedsięwzięcie rzeczywiście było opłacalne.

 

Co należy sprawdzić przed zmianą sprzedawcy energii elektrycznej?

Jednym z kryteriów, jakim przygląda się konsument w trakcie rozważania procedury zmiany sprzedawcy prądu, jest cena na fakturze, za samą energię oraz tzw. opłata handlowa. Biorąc pod uwagę możliwe sposoby rozliczania konsumentów za energię elektryczną, wyróżnia się okresy np. dwumiesięczne, prognozowane (wyrównującej zużycie prądu co pół roku). Często korzystamy ze sprzedawcy i dostawcy energii elektrycznej „przynależnej” terytorialnie do obszaru, na którym się zamieszkuje — nie zastanawiając się na tym, czy dana oferta jest rzeczywiście opłacalna i najlepsza w długim okresie czasu. Dobrze jest przed rozpoczęciem procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej sprawdzić warunki odstąpienia od umowy, okres, na jaki został podpisany kontrakt z danym przedsiębiorstwem energetycznym.

 

Jak wygląda procedura zmiany sprzedawcy energii w domu?

Sama procedura zmiany sprzedawcy nie musi być uciążliwa, najwięcej „zachodu” jest z samym znalezieniem alternatywnego sprzedawcy, najbezpieczniej jest sprawdzić ofertę największych graczy na rynku energetyki w kraju. Mniejsi dostawcy, czy to komórkowi czy też podmioty powstałe jako części znanych grup kapitałowych mogą mieć okresowe czasowo korzystne promocje, po których zakończeniu niestety korzystanie z danego dostawcy przestaje być ekonomiczne. Dlatego lepiej wszystko dokładnie przeanalizować, zgłębić postanowienia każdej z promocji, zwłaszcza te zapisy, które napisano tzw. małym drukiem.

Najwięksi gracze, dostawcy energii pomagają w załatwieniu wszelkich formalności związanych z przepisaniem sprzedawcy prądu, maksymalnie odciążając konsumenta, a ich oferta jest korzystna w okresie długofalowym, co powinno być kluczowe z punktu widzenia konsumenta indywidualnego. Chcąc płacić mniejsze rachunki, poza zmianą sprzedawcy energii warto przyjrzeć się sprzętom zasilanym energią elektryczną. Te wyjątkowo efektywne oznaczane symbolem A+++ zużywają rocznie jedynie 175 kWh, w porównaniu z powszechnie uznawaną za dobrą klasę sprzętu A+ jest to o ponad 100 kWh mniej.