We współczesnych czasach zużycie energii zawsze jest opomiarowane licznikami. Sytuacja ta dotyczy energii elektrycznej, cieplnej, chłodu i wody. W naszym artykule skupimy się na urządzeniu, jakim jest licznik zużycia energii. Dzięki niemu wiemy, ile zużywamy prądu, korzystając z radia, pralki, komputera czy telewizora. Więcej informacji na temat tego, czym jest licznik prądu i kiedy należy do wymieniać, znajdziesz w naszym poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Licznik do prądu – charakterystyka

Nowoczesny licznik do prądu typu elektronicznego jest wyposażony w ekran, który przedstawia wielkości zużycia energii elektrycznej. Na rynku można jeszcze liczniki indukcyjne, reprezentujące już starsze modele. Zazwyczaj są one stosowane przez operatorów. Liczniki indukcyjne nie są tak precyzyjne, dlatego obecnie częściej się stosuje już te z licznikiem elektronicznym. 

Argumentem, dla którego są chętnie nabywane liczniki elektroniczne, to możliwość odczytania danych w sposób zdalny za pomocą prostego oprogramowania. W praktyce nie trzeba nadwyrężać się, aby sprawdzić zużycie, lecz można odczytać dane wygodnie z fotela poprzez podłączenie się do dedykowanego oprogramowania. Omawiając licznik zużycia energii, nie sposób nie wspomnieć o licznikach inteligentnych, które reprezentują nową generację. Urządzenie tego typu udostępnia dane dostawcy energii elektrycznej nie tylko obejmujące zużycie prądu, lecz także pozwala rozliczać się na podstawie realnego zużycia. Tym samym licznik do prądu tego typu jest nie tylko źródłem, generującym oszczędności, lecz także bezpiecznej kontroli, chroniącym obie strony współpracy. 

Licznik do prądu – kiedy wymieniać? 

Zgodnie z nałożonym obowiązkiem przez unijną dyrektywę w 2020 roku około 70% gospodarstw domowych zostało zobowiązanych do wymiany  liczników starej generacji na urządzenie inteligentne. Proces wymiany jest jednak wciąż w realizacji. Prognozy dotyczące wymiany pokrzyżowała pandemia wywołana wirusem covid-19. Każdy wymieniony licznik do prądu na ten inteligentny, pozwoli zmniejszyć koszty techniczne i handlowe ponoszone przez operatorów energetycznych.