Zabezpieczenie powierzchni drewnianych to podstawa dla dłuższej możliwości korzystania z nich. Odpowiednia konserwacja, szczególnie drewna wykorzystywanego w ogrodach czy narażonego na różne warunki pogodowe, wymaga wykorzystania pasującej powłoki — lazur, wosk czy bejca. Alternatywą dla nich, jednocześnie impregnującą oraz koloryzującą powierzchnie, jest farba do drewna na zewnątrz.

Uniwersalne rozwiązanie wśród impregnatów

Farba do drewna na zewnątrz to alternatywne rozwiązanie do konserwacji powierzchni drewnianych, która konkuruje z innymi impregnatami — w porównaniu do bejcy, lakieru czy wosku, farba zabezpiecza drewno oraz nadaje mu nietypową kolorystykę. To opcja dla wszystkich, którzy niekoniecznie chcą pokazać naturalność, a postawić na indywidualny charakter domu czy drewnianej altany. Farby do drewna coraz częściej zapewniają wielopoziomową ochronę, dzięki czemu nie trzeba stosować żadnych innych środków.

Co powinna posiadać dobra farba do drewna? Na zewnątrz niezbędny okaże się filtr UV, ponieważ promieniowanie słoneczne możne niekorzystnie oddziaływać na walory zabezpieczające powierzchnie, a już z pewnością na kolor farby. Ważne jest również zwrócenie uwagi na powłokę hydrofobową — ulewne deszcze, duży poziom wilgoci czy poranna rosa to czynniki degradujące drewno, a warstwa hydrofobowa uniemożliwia im wywołanie negatywnych skutków.

Uniwersalna farba to taka, która zapewnia osiągnięcie zadowalającego wyglądu drewnianych elementów konstrukcji, jednocześnie zabezpieczając je przed grzybami. Ten rodzaj impregnatów zabezpiecza drewno przed szarzeniem oraz nadają mu matową fakturę.

Do jakiej powierzchni nada się farba?

Najważniejszym kryterium wyboru jest rodzaj powierzchni, którą zamierzamy pokryć farbą. Elewacja domu, tarasy czy altany powinny być pokryte impregnatem z farbą UV o wysokiej wydajności — nawet jedna warstwa zapewni wysoką ochronę drewna. Z kolei neutralna farba do drewna na zewnątrz sprawdzi się przy malowaniu mebli ogrodowych.